Tipy na výlety

10. 10. 2018 Autor: Jana Šafářová

ZA TURISTIKOU DO ČESKÉHO RÁJE

Tipy na výlety

Využijte nový sobotní vlak Humprecht k turistickým výletům po Českém ráji.

Tipy na výlety po Českém ráji:

  • Ze stanice Jinolice - po modré trase k JInolickým rybníkům, dále po modré trase do Prachovských skal. Od skal po červené trase přes Pelíšek k hradu Pařez. Dále od hradu po červené a žluté trase do stanice Hrdoňovice.
  • Ze stanice Libuň - modtrou turistickou trasou do Prachovských skal, odtud červenou trasou přes Pelíšek k hradu Pařez a od hradu po červené a žluté trase do stanice Hrdoňovice.
  • Ze stanice Libošovice - modrou turistickou trasou do Vesce u Sobotky, odtud na hrad Kost. Od hradu žlutou trasou přes Údolí Plakánek a mlýn Střehom do stanice Sobotka.
  • Ze stanice Malechovice - modrou turistickou trasou k hrádku Nebákov. Odtud Zlatou stezkou Českého ráje k Troskám. Od Trosek modrou trasou do stanice Mladějov.

Vlak Humprech v trase Hradec Králové - Hořice - Ostroměř - Jičín - Jinolice - Libuň - Hrdoňovice - Mladějov - Malechovice - Libošovice - Sobotka a zpět je v provozu do 29. září 2018.

Propagační leták naleznete zde.

 


PŘEKONEJTE S NÁMI HRANICE

Tipy na výlety

Královéhradecký kraj obnovuje přeshraniční železniční dopravu z České republiky do Polska.

Královéhradecký kraj ve spolupráci s Úřadem maršálka Dolnoslezského vojvodství připravil pro letošní rok na letní sezonu pro cestující veřejnost novinku v podobě mezistátního vlakového spojení. Ve spolupráci s dopravci GW Train Regio a Koleje Dolnośląskie budou pro cestující připraveny nové 4 páry spojů v úseku Meziměstí – Wałbrzych, kdy vybrané spoje jsou trasovány až do Adršpachu.

Od 28. dubna 2018 do 2. září 2018 tak můžete cestovat za polské hranice a objevovat nejen přírodní krásy našich sousedů. Nové spojení slibuje snadnější přístup do Adršpašsko-teplických skal pro občany Polska, ale také možnost pro občany ČR cestovat do Polska.

Paralelně s nově zavedeným spojením bude i nadále provozováno spojení v rozsahu 4 párů spojů z Trutnova přes Královec, Lubawky, Kamiennou Góru do Sedzisławi. V Sedzisławi jsou dále zajištěny přípoje do polského vnitrozemí. V úseku Kamienna Góra – Sędzisław jsou vlaky nahrazeny náhradní autobusovou dopravou (do odvolání).

Propagační leták naleznete zde.


ČESKÝM RÁJEM KŘÍŽEM KRÁŽEM NA KOLE

Tipy na výlety

Český ráj, který vyniká vysokou koncetrací přírodních i historických památek, je ideálním místem pro cyklistické výlety.

V Českým ráji se nachází více než 170 km cyklotras. Poznejte skalní města, hrady, zámky, vyhlídky, stezky a přírodní krásy, které se zde nacházejí.

Cyklovýlety:

  •  Na Kost, Trostky a do Prachova, délka trasy: cca 39 km, trasa: Sobotka - Podkost - Bílý rybník - Nebákov - Trosky - Hroňovice - Pařez - Prachov - Mladějov - Stéblovice - Sobotka
  • Na Hrubou skálu, k mlýnu Střehom a na Kost, délka trasy: cca 49 km, trasa: Sobotka - Troskovice - Hrubá skála - Žehrov - Branžež - Srbsko - Pomník - Podkost - Střehom - Sobotka
  • Jičín, Jinolecie a Prachov, délka trasy: cca 33 km, trasa: Jičín - Rybníček - Jinolice - Troskovice - Mladějov - Prachov - Holín - Jičín

 K plánování cyklovýletu využijte pánovač tras na www.mapy.cz.

K cyklovýletu využijte sobotní spěšný vlak Humprecht, který umožňuje přepravu jízdních kol. Vlak Humprech v trase Hradec Králové - Hořice - Jičín - JInolice - Mladějov - Libošovice - Sobotka Vás zaveze přímo ke krásám Českého ráje.

Propagační leták naleznete zde.


PUTOVÁNÍ FILMOVÝMI MÍSTY V OKOLÍ SOBOTKY

Tipy na výlety  

Sobotka je rekreačním a turistickým letoviskem na jižním okraji Českého ráje. Historické jádro Sobotky je městskou památkovou zónou se zachovalou lidovou architekturou a urbanistickým náměstím. Nad městem se nachází lovecký zámek Humprecht ze 17. století, který byl letním sídlem Humprechta Jana Černína z Chudenic.

V okolí Sobotky se nachází spousta zajímavých míst, které známe z filmových scén.

Nedaleko Sobotky směrem na hrad Kost se nachází vesnice Vesec u Sobotky, která je venkovskou památkovou rezervací. Vesec u Sobotky posloužil filmařům v několika pohádkách a filmech, jako např. S čerty nejsou žerty, Jak dostat tatínka do polepšovny a O ztracené lásce.

Od Vesce u Sobotky se dostanete na hrad Kost. Hrad Kost vyniká především díky čtyřhranné věži a interiéru velké renesanční černé kuchyně. U hradu Kost naleznete restauraci, ve které jako jediné můžete ochutnat jejich Kostecké pivo. Hrad Kost je také znám z mnoha pohádek. V pohádce S čerty nejsou žerty byla především využita hradní kuchyně a okno vězení, ve kterém zavřeli Petra Máchala. Dále byl hrad Kost využit v televiozním seriálu O ztracené lásce, v pohádce O uloupené divožence a v hororovém filmu Hannibal - Zrození.

Přes Údolí Plakánek, které se považuje za jedno z nejkrásnějších koutů Českého ráje, lze dojít ke známému mlýnu Střehom. V mlýně Střehom žil mlynář Máchal, známý z pohádky S čerty nejsou žerty.

Od mlýnu Střehom se lehce dostanete zpět do Sobotky.

K výletu yužijte sobotní spěšný vlak Humprecht v trase Hradec Králové - JIčín - Mladějov - Sobotka.

Propagační leták naleznete zde.


VLAKEM DO ADRŠPAŠSKO-TEPLICKÝCH SKAL

Tipy na výlety

Kdo by neznal Adršpašsko-teplické skály? Místo, které patří mezi nejvíce vyhledávané turistické cíle.

Pískovcové skalní města Adršpach společně s Teplickými skalami patří mezi nejrozsáhleší souvislé skalní masivy střední Evropy. Mezi nejznámnější skalní útvary v Adršpašských skalách patří například Milenci, Starosta a Starostová a Homole cukru.

Návštěvu Adršpašský skal zpěstřuje plavba po skalním jezírku, malý a velký vodopád.

Po návštěvě skalních měst můžete navštívit i barokní zámek Adršpach, ve kterém se i mimo jíne nachází první horolezecké muzeum v České republice. V intériech muzea jsou umístěny fotografie, historické dokumenty i vybavení horolezců pro lezení na pískovcových skalách i velehorách.

Do Adršpaško-teplických skal se dostanete vlakem po trati 047 Trutnov - Teplice nad Metují.

Propagační leták naleznete zde.

Přijeďte do Adršpachu veřejnou dopravou a získáte tak slevu 50 % na zámek Adršpach.

Propagační leták naleznete zde.


DO ZOO, POHÁDKY ČI DO KRKONOŠ

Tipy na výlety

Historické památky Hořic, naučná stezka Po stopách Karla Jaromíra Erbena, Zoo Dvůr Králové nad Labem, Les Králoství nebo až do Špindlerová Mlýna - to vše lze navštívit sobotními spoji autobusové linky 690100 na trase Hradec Králové - Hořice - Miletín - Dvůr Králové nad Labem - Nemojov - Hostinné - Vrchlabí - Špindlerův Mlýn.

Hořice - Město Hořice je bohaté na kulturně-historické památky. Za zmínku rozhodně stojí Masarykova věž samostatnosti, která se nachází nad městem na hřebeni Hořického chlumu. Monumentální pískovcová 25 metrová věž byla postava jako památník obětem 1. světové války. Před věží je umístěno sousoší "Legie za hranicemi". Další zajímavou památkou v Hořicích je vrch Gothard a jeho okolí. Na vrchu naleznetete kamenný kostel, starý a nový hřbitov, Žižkův pomník, Riegrův obelisk a sochařský park s galerií plastik. Na úpatí vrchu Gothardu se nachází jeden z nejkrásnějších městských parků regionu - Smetanovy sady. V sadech naleznete galerií pomníků významných osobností českého národa, pomník slovenského hrdiny Juraje Jánošíka a symbol Hořic - půvabná plastika Krakonoše. Pro návštěvníky s dětmi je v Hořicích připravena zábavná Trubičková stezka. Návštěvníci stezky musí projít sedm zastavení, splnit sedm úkolů a vyluštit tajné heslo.

Miletín - V Miletíně se nachází naučná stezka Po stopách Karla Jaromíra Erbena, která je dlouhá cca 5 km a vede městečkem a jeho okolím. Na stezce naleznete 10 stanovišť, která jsou vybavena posezením, informačními tabulemi a doprovodným mobiliářem. Naučná stezka začíná v rodném domku Karla Jaromíra Erbena nedaleko miletínského náměstí. V Miletíně je možné také navštívit barokní zámek s anglickým parkem, ve kterém se nachází Muzeum českého amatérského divadla.

Dvůr Králové nad Labem - Nejznámějším turistickým cílem města je ZOO Dvůr Králové, které je počtem chovaných zvířat největším v České republice. V ZOO najdete téměř 2 500 živočichů, kteří mají původ v dalekých zemích světa. Také zde naleznete největší kolekci afrických zvířat. Obdivovat určitě budete ptačí a vodní svět, pavilony šelem, opic, hrošíků, lvíčků a lvů. Pokud Vás při prohlédce začnou bolet nohy, můžete se výletní vláčkem svézt až k Safari, které je největším lákadlem královédvorské ZOO.

Nemojov - Autobusová zastávka v Nemojově se nachází nedaleko přehrady Les Králoství. Přehrada je velmi neobvyklá svým estetickým stavebním provedením, a díky této své jedinečnostib je vyhledávaným cílem turistů. Samotná koruna hráze je doplněna dvěma branami s ozdobnými věžičkami a domek hrázného, stojící opodál, připomíná malý kamenný hrad s dominantní věží s cimbuřím.

Špindlerův Mlýn - Špindlerův Mlýn je vyhledávané horské středisko, které nabízí turistickou a volnočasovou aktivitu po celý rok.

Propagační leták naleznete zde.